Każda firma pragnie stale się rozwijać i odnosić sukcesy. W końcu to jest celem jej założenia. Wraz z rozwojem pojawiają się coraz większe wymagania, którym należy sprostać. Małe firmy nie potrzebują rozbudowanych działów do funkcjonowania. Natomiast, wraz z powiększaniem się przedsiębiorstwa należy zwiększać swoje możliwości. Jak można to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z chmury obliczeniowej. Brzmi znajomo? Jeśli tak, to Twoja firma jest na dobrej drodze do rozwoju, jeśli jednak nie – to najwyższy czas to zmienić.
Najlepiej chmurę zobrazować prostym przykładem. Kiedy chcesz skorzystać z prądu, to nie kupujesz elektrowni, tylko korzystasz z gniazdka. Tak samo jest w przypadku usług IT. Zamiast tworzyć infrastrukturę informatyczną wystarczy podłączyć się do chmury. W rezultacie oszczędzisz czas oraz pieniądze. Wybierając usługi w chmurze nie musisz już martwić się o zabezpieczenia, aktualizacje, modernizacje, czy miejsce na serwery.
A czym tak właściwie jest chmura obliczeniowa?
Z ang. cloud computing to najogólniej ujmując dostarczanie usług obliczeniowych (np. serwerów, sieci, oprogramowania, baz danych, etc.) za pomocą Internetu. Polega ona na wynajęciu aplikacji, mocy obliczeniowej, czy przestrzeni do składowania danych. Wszystko, czego potrzebujesz do pracy na komputerze dzieje się samo, właśnie w chmurze, według uzgodnionego scenariusza. Jakie jest jej zastosowanie? Umożliwia ona między innymi tworzenie nowych aplikacji oraz usług. Dzięki niej możliwe jest przechowywanie danych, wykonywanie i odzyskiwanie kopii zapasowych. Ponadto, dostarczanie oprogramowania na żądanie i analizowanie danych w celu znalezienia wzorców i prognozowania.
Najbardziej istotne są jednak korzyści wynikające z zastosowania chmury obliczeniowej. Jest ich naprawdę dużo. Zacznijmy od tej najważniejszej, czyli oczywiście od kosztów. Korzystanie z chmury pozwala na eliminację wydatków związanych z zakupem sprzętu i oprogramowania oraz ich konfigurowaniem. Dodatkowo ogranicza te najbardziej podstawowe – za prąd, szafy rackowe, czy specjalistów IT. Kolejnym bardzo istotnym argumentem „za chmurą” jest szybkość. Nawet ogromne ilości zasobów można mieć w klika minut. Jest to dużym ułatwieniem dla przedsiębiorstw, gdyż nie muszą planować pojemności i mogą funkcjonować elastycznie. W momencie tworzenia nowego stanowiska pracy aktywujesz u dostawcy kolejne usługi. Rozliczasz się tylko za to, co zużyjesz. Zapotrzebowanie na moc obliczeniową oraz przestrzeń do przechowywania danych możesz zmniejszać lub zwiększać z dnia na dzień, w zależności od potrzeb. Chmura umożliwia łatwe tworzenie kopii zapasowych, a w przypadku nagłych awarii, ułatwia odzyskiwanie danych i zapewnia ciągłość działania systemów i aplikacji.
Cloud Computing gwarantuje jakość i niezawodność, a to jest podstawą do osiągnięcia sukcesu. Dzięki niej firma może być mobilna – w każdym miejscu i o każdym czasie (jedyne czego potrzeba to dostęp do Internetu). Jeśli chce się mieć pewność, co do korzystania z aktualnych oraz przede wszystkim bezpiecznych narzędzi, to chmura jest właściwym rozwiązaniem. Działa ona wedle indywidualnych preferencji, to Ty wybierasz usługi, które w każdym momencie możesz zmienić.
Jeśli jeszcze się wahasz to czas na liczby. IDC przeprowadziło badanie na zlecenie Cisco, wśród przedsiębiorstw, które korzystają z chmury obliczeniowej. Jaki był wynik? „Wzrost przychodów o 10,4%, redukcja kosztów IT o 77% i skrócenie czasu wprowadzania nowych usług i aplikacji o 99% – takie są efekty wdrożeń zaawansowanych rozwiązań chmur komputerowych według raportu IDC.” Aż „68% organizacji wykorzystuje chmurę aby zwiększyć efektywność swojego biznesu.”
Warto pamiętać o tym, że technologia rozwija się bardzo szybko, dlatego inwestycje w infrastrukturę nie do końca się opłacają, a rozwiązania w chmurze są zawsze na bieżąco.
„W chmurze S-NETcloud, zarówno wykonanie, jak i przywrócenie kopii zapasowej wymaga tylko kilku kliknięć, Klienci mogą również sami definiować harmonogram wykonywania kopii zapasowych. To znacząco poprawia poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych.” – mówi Damian Dąbrowski, Administrator Systemów S-NET.
Spółka oferuje serwery w chmurze w polskim Data Center, które mogą znacznie usprawnić Twój biznes i w dużym stopniu przyczynić się do jego rozwoju. W celu dokładniejszego zapoznania się z ofertą zachęcamy do kontaktu ze sowim opiekunem handlowym S-NET.
Źródła:
- http://chmuranamiare.pl/
- http://www.magazynit.pl/cloud-computing/jak-chmura-moze-ulatwic-rozwoj-firmy.html
- https://azure.microsoft.com/pl-pl/overview/what-is-cloud-computing/
- https://www.pb.pl/idc-oplaca-sie-wdrazac-chmury-805136
Komentarze