WordPress efektywnie wpisał się w rynek systemów zarządzania treścią, czyli tzw. CMS (z języka angielskiego: content management system). Na przestrzeni lat powstało tysiące gotowych rozwiązań w formie wtyczek, szablonów, aplikacji wewnętrznych wspomagających budowanie podstron, formularzy oraz innych gotowych rozwiązań, które sprawiają, że w łatwy i intuicyjny sposób dostosujesz WordPressa do własnych potrzeb.
Niezależnie czy używasz tego CMS’a do prowadzenia bloga, witryny internetowej bądź też sklepu internetowego, poniższe zestawienie pluginów pomoże Ci w codziennej administracji witryną.
Jedna z najlepszych wtyczek wspomagających optymalizację treści serwisu pod względem SEO. Pomijając prostą konfigurację oraz opcje zaawansowane, wtyczka pozwala analizować treść pod względem ustalonych wcześniej, wybranych słów kluczowych. System analizuje i ocenia wprowadzoną treść sugerując administratorowi najistotniejsze zmiany za pomocą kolorów. Krytyczne i najważniejsze sugestie oznaczone są kolorem czerwonym, te mniej istotne określa kolorem żółtym.
Disqus to znany system komentarzy, który bazuje na zewnętrznym mechanizmie pozwalając użytkownikowi za pomocą jednej rejestracji uczestniczyć w dyskusji na tysiącach innych witryn, na których jest on zainstalowany. Narzędzie zdecydowanie przydatne, gdyż community Disqusa zwiększa się z miesiąca na miesiąc.
Dodatkowo, system ten jest skuteczny w walce ze spamem, co powinno ucieszyć większość administratorów witryn opartych na tym popularnym CMS.
UpdraftPlus WordPress Backup Plugin.
Wtyczka, której zaufało dziesiątki tysięcy administratorów witryn opartych na WordPress. Oprócz ważnej funkcji jaką jest backup plików oraz bazy danych pomaga również w procesie migracji witryny na inny serwer. Jest prosta w administracji, pozwala dosłownie w kilku kliknięciach ustawić folder, w którym zostanie sporządzona kopia oraz udostępnia użytkownikowi możliwość edycji czasu zdarzenia backupu. Więcej informacji uzyskacie na stronie wtyczki.
Wtyczek wspierających bezpieczeństwo witryny jest sporo, niemniej jednak iThemes Security jest jedną z popularniejszych wtyczek, która jest w ciągłej aktualizacji, a użytkownicy oceniają jej działanie najwyżej. Warto wspomnieć, że iThemes Security jest kompatybilny z większością popularnych i używanych na szeroką skalę pluginów, co daje nam uczucie bezpieczeństwa przy sporej korelacji wtyczek i zależności zachodzących między nimi. Zachęcamy do zaglądnięcia do dyskusji i szerszego opisu na stronie wtyczki.
O bezpieczeństwie WordPressa przeczytacie więcej w kolejnych wpisach na naszym blogu, dlatego też już teraz zapraszamy do śledzenia naszych postów.
Ta wtyczka pozwoli nam na optymalizację prędkości działania naszej witryny. Aktualnie posiada ponad milion użytkowników, którzy oceniają jej funkcjonalności średnio na 4,3 w przedziałe od 1 do 5.
Drugą wtyczką, którą możemy Ci polecić to WP-Optimize, która pozwala na optymalizację funkcjonowania bazy danych. Szczególnie polecana dla użytkowników posiadających witryny o sporym rozmiarze bazy danych.
Trzecia, ale nie mniej ważną wtyczką do optymalizacji i wspomagania szybkości funkcjonowania witryny jest Wtyczka ta automatycznie zmniejsza rozmiar zdjęć podczas dodawania do mediazbioru, co skutkuje mniejszym ciężarem całej strony i szybszym jej wczytywaniu w przeglądarce.
Wtyczka wspomagająca kontakt z użytkownikiem Twojej witryny. Tworzy formularze o wielu funkcjach, pozwala na ich zarządzanie, edytowanie oraz przypisywanie ich za pomocą shortkodów. Posiada funkcję CAPTCHA, która skutecznie eliminuje działania botów i robotów spamujących. Pozwala również na dostęp do treści wysłanych wiadomości z poziomu administracji systemu.
Bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze wtyczka. Pozwala na dodanie przycisków (social butonów) do treści naszej witryny. Nie jest ograniczona do najpopularniejszych serwisów social media, co pozwala nam na dodanie łącza do kilkunastu serwisów. Dzięki jej prostocie działa ona szybko i bezproblemowo.
Problem z wyświetlaniem zdjęć, niedziałające strony, zduplikowane linki bądź problemy z innymi wtyczkami, które powodują błędne adresy wpisów i innych treści na Twojej stronie zdarzają się dość często. Prowadzi to do wyłapania takich hiperłącz przez systemy wyszukiwarek, a ich ręczne usunięcie bywa czasami problematyczne. W pomocy przychodzi nam tutaj Broken Link Checker. Wtyczka ta ma za zadanie prześledzić wszystkie wpisy, treści, podstrony, kategorie wpisów i komentarze w poszukiwaniu błędnych i niedziałających linków. Zachęcamy do prześledzenia szerszego opisu i dokumentacji na stronie wtyczki.
Wtyczka ta zbiera informacje o wpisach pod względem popularności i największej ilości użytkowników, którzy wyświetlili post i zareagowali na niego np. w formie komentarza. Pozwala wyświetlić użytkownikowi Twojej strony taką informację w miejscu wskazanym przez administratora strony. Posiada sporo opcji edycji począwszy od ustalenia czasu, w którym wtyczka ma monitorować wpisy, jaką ich ilość wyświetlać oraz wiele innych, przydatnych opcji.
Dzisiejszą listę najpopularniejszych wtyczek do WordPressa zamyka znana i lubiana Jetpack. Dodaje do kokpitu administracyjnego sporo informacji i statystyk naszej witryny. Między innymi: lista słów kluczowych po których użytkownicy wchodzą na naszą witrynę z wyszukiwarek, lista najpopularniejszych linków wewnętrznych witryny i wiele innych przydatnych danych. Polecamy krótką lekturę możliwości plugina na jego stronie.
Źródło grafik: wordpress.org
Komentarze