W 2018 roku mija 45 lat od zaprezentowania pierwszego przenośnego telefonu komórkowego. Mimo że ta historia jest krótka, smartfony wciągnęły nas tak bardzo, że dziś trudno wyobrazić sobie życie bez nich. Czego jeszcze nie wiesz o telefonie komórkowym?
Technologie mobilne rozwinęły się do tego stopnia, że dziś smartfon mają wszyscy bez względu na wiek czy zasobność portfela. Posiadają je dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze. Różnorodność modeli zaspokaja potrzeby każdej z tych grup. Poznaj kilka faktów o telefonach komórkowych:
1. Pierwsza rozmowa telefoniczna odbyła się 3 kwietnia 1973 roku. Przeprowadził ją Martin Cooper, który zadzwonił tego dnia do dr. Joela S. Engela, swojego konkurenta.
2. Prototyp pierwszego telefonu komórkowego wymyślił Martin Cooper w 1973 roku, jednak wprowadzono go do sprzedaży dopiero 10 lat później, w 1983 roku. Telefon ważył 1,1 kg, można było zapisać w nim 30 kontaktów i rozmawiać maksymalnie przez 30 minut. Po tym czasie rozładowywał się. Urządzenie kosztowało blisko 4000 dolarów.
3. Prototyp telefonu komórkowego pojawił się najpierw w Tokio, potem w krajach skandynawskich oraz w USA. Chicago było pierwszym amerykańskim miastem, w którym uruchomiono infrastrukturę komórkową.
4. Pierwszy smartfon pojawił się w sprzedaży 16 sierpnia 1994 roku. Ekran smartfonu obsługiwało się za pomocą rysika lub palca. Urządzenie miało również aplikacje mobilne takie jak kalendarz, kalkulator, lista adresów i notatnik. Kodowa nazwa urządzenia to: “Angler”.
5. W Polsce pierwsze modele telefonów komórkowych zaczęły się pojawiać w 1992 roku. Były to tzw. cegły – telefon przypominał ciężką walizkę i tyle ważył. Cena była adekwatna do gabarytów: kosztował 20 milionów starych złotych, czyli 2 tysiące zł.
6. W 1992 w Polsce rozpoczęła działalność firm Centertel, dzięki której telefony komórkowe działały w sieci analogowej. Dopiero po kilku latach w Polsce pojawiła się technologia cyfrowa (telefony GSM), oferująca znacznie lepszą jakość połączeń.
7. Znawcy technologii teleinformatycznych spekulowali w 2008 roku, że system operacyjny Android umrze śmiercią naturalną, tymczasem już w 2015 roku platforma zdobyła 82,8% udziału w rynku, zostawiając daleko w tyle iOS`a.
8. Japończycy uwielbiają swoje telefony, a szczególnie korzystanie z nich … pod prysznicem. Z tego powodu aż 90% smartfonów na rynku japońskim jest wodoodpornych.
9. Smombie to uzależnienie od smartfonu. Oznacza ono skrót od sformułowania: smartphone zombie, czyli pieszy, który chodzi bardzo powoli, ponieważ ciągle sprawdza swój telefon. Chcąc zapobiec wypadkom na ulicy, w Chinach wprowadzono specjalne pasy dla użytkowników smartfonów.
10. Nomofobia to irracjonalny strach przed brakiem sygnału z telefonu komórkowego lub niemożnością skontaktowania się za pomocą telefonu komórkowego.
Źródło: Unsplash
Telekomunikacja w Krakowie dla firm
Technologia GSM dała początek innym, bardziej zaawansowanym rozwiązaniom. Obecnie usługi głosowe w firmach opierają się na technologii ISDN lub VOIP.
Oferujemy obydwa typy usług, a także konfigurator usług IT, czyli kompleksowe narzędzie dla Klienta: usługi telekomunikacyjne, hostingowe, telefoniczne, obsługi IT i wynajmu sprzętu – mówi Damian Dąbrowski, Dyrektor Projektu S-NET Cloud w S-NET.
Źródła:
- https://mobirank.pl/2016/02/14/9-faktow-o-telefonach-komorkowych/
Komentarze