Chmura obliczeniowa jest dobrym rozwiązaniem dla małych, średnich i dużych firm ze względu na ograniczenie kosztów, skalowalność i elastyczność. Cisco Global Cloud Index prognozuje, że do 2021 r. 94% firm zrezygnuje z własnych centrów danych na rzecz zewnętrznych rozwiązań chmurowych. Od czego zacząć, jeśli chcesz przenieść dane do chmury?
Cloud computing to szansa na wygodną pracę z dowolnego miejsca na świecie. Standardy bezpieczeństwa danych i zobowiązania dostawców usług w chmurze sprawiają, że Klient może spać spokojnie.
Migracja do chmury wymaga podjęcia odpowiedniej strategii, w której zawierają się narzędzia, metodyka, ludzie, koszty i polityka bezpieczeństwa. Ustalenie wszystkich punktów pomoże podjąć ostateczną decyzję.
1. Wybór chmury. Istnieją 3 rodzaje chmury: prywatna, publiczna i hybrydowa. Chmura prywatna to własność konkretnej organizacji, czyli prywatna infrastruktura, swoboda w polityce zarządzania, wsparcie ze strony IT. W przypadku chmury publicznej infrastruktura jest dzielona pomiędzy wiele osób i jest własnością dostawcy usług. Cechy charakterystyczne tego typu chmury to uproszczone procedury działania i polityki dla wielu Klientów jednocześnie, a także najniższy koszt jednostkowy zasobów. Trzeci rodzaj chmury jest połączeniem pierwszej i drugiej, czyli doskonały wybór dla przedsiębiorstw, których środowiska bardzo dynamicznie się rozwijają, a właścicielom zależy na bezpieczeństwie i efektywności finansowej.
2. Ocena kosztów. Wybierając cloud computing, Klient nie musi ponosić kosztów związanych z inwestowaniem w infrastrukturę IT. Oszczędność zanotują również te aplikacje, które mogą mieć zwiększone (lub znacznie obniżone) zapotrzebowanie na zasoby. Do nich należą np. aplikacje mobilne. Rozwiązania chmurowe mogą za to generować koszty związane z transferem danych czy przeniesieniem systemu operacyjnego z pierwotnej lokalizacji. Kolejnym kosztem jest umowa SLA, który potwierdza dostępność świadczonych usług. Im wyższy poziom bezpieczeństwa usług, tym większe koszty utrzymania środowiska w chmurze.
3. Wybór dostawcy usług. Równie ważnym parametrem, co typy chmur i ocena kosztów, jest wybór dostawcy. Duży dostawca publicznych usług oferuje zazwyczaj skalowalne środowisko, ale nie ma pełnej kontroli zasobów. Ta kwestia jest ważna dla organizacji przetwarzających duże ilości danych wrażliwych, dlatego te często wybierają chmury prywatne, dzięki czemu mogą modyfikować zasoby według własnego uznania. Na co zwracać uwagę przy wyborze dostawcy?
Dla wielu Klientów istotna jest kompleksowość usług i bezpośredni kontakt z obsługą – mówi Jakub Neumann, Członek Zarządu w S-NET, krakowskim dostawcy chmury i rozwiązań telekomunikacyjnych. – Jesteśmy w stanie zaoferować usługę Internetu, telefonii z wirtualną centralą, kolokacji serwerów i hostingu w chmurze. Co więcej, Klient może samodzielnie stworzyć własną ofertę i skonsultować ją z naszym działem wsparcia IT.
4. Organizacja pracy, procedur i polityki bezpieczeństwa. Z zasady środowisko chmurowe rządzi się innymi prawami niż np. posiadanie własnej infrastruktury. Część odpowiedzialności przechodzi na dostawcę, np. monitoring środowiska chmurowego, kontrola dostępu czy też utrzymanie sprzętowej infrastruktury IT. Przed podpisaniem umowy koniecznie trzeba upewnić się co do kompetencji dostawcy usług (szczególnie w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego), a także dokładnie przejrzeć wszystkie procedury i polityki.
5. Ustalenie harmonogramu migracji. Po zapoznaniu się z wszelkimi dokumentami, warto ustalić konkretny harmonogram migracji, tzn. określić, które elementy środowiska zostaną przeniesione do chmury, a które pozostaną w środowisku produkcyjnym, ustalić zakres odpowiedzialności zespołu i konkretne zadania oraz przygotować testowe migracje zasobów. Po wykonaniu tego procesu trzeba zweryfikować poprawność funkcjonowania. Najlepiej zacząć od mniej krytycznych danych.
Migracja danych do chmury to kilkumiesięczny i bardziej złożony proces, do którego warto się przygotować. Można zacząć od kalkulacji kosztów i ustalenia poszczególnych etapów przenoszenia do chmury w oparciu o rzeczywiste potrzeby organizacji. Ważny jest również wybór dostawcy usług. To wszystko sprawia, że oszczędzamy czas, zasoby ludzkie i zyskujemy spokój, i bezpieczeństwo.
Komentarze