Data Center to jedna z najszybciej rozwijających się technologii, którą napędza cloud computing. Przetwarzanie danych w chmurze jest dzisiaj podstawą wszelkich działań przedsiębiorstw i gwarantem rozwoju. Dla Klientów kwestia bezpieczeństwa danych jest priorytetem, dlatego przed Data Center stoi wiele wyzwań.
Im więcej danych w postaci cyfrowej, tym więcej przetwarzania, udostępnień, archiwizacji, a co za tym idzie – przestrzeni “magazynowej”, w której znajdują się dyski twarde serwerów. Data Center to całe nowoczesne centrum technologiczne, które jest złożone z serwerowni i wielu innych urządzeń, zwiększających jego funkcjonowanie i bezpieczeństwo. Data Center to nie tylko szafa, ale także miejsce, gdzie tworzy się przyjazne środowisko dla danych.
O tym, czy Data Center spełnia swoje wymogi, decydują czynniki:
1. Certyfikacja Tier. Klasa Tier oznacza iż dane Centrum Danych spełnia wymagania niezawodności (podatności na awarie), inaczej: certyfikacja bezpieczeństwa. Aby zakwalifikować dane Data Center do konkretnego poziomu Tier, trzeba wziąć “pod lupę” wszystkie ważne systemy centrum danych: zasilanie, systemy chłodzenia, systemy informatyczne, łączenie z siecią Internet, ochronę dostępu czy systemy przeciwpożarowe. Istnieją 4 klasy Tier: Tier 1 (niezawodność: 99.671%), Tier 2 (niezawodność:99.741%, Tier 3 (niezawodność: 99.982%) i Tier 4 (niezawodność: 99.995%).
2. Dobra lokalizacja. Centrum Danych powinno znajdować się w odległości minimum 30 km od głównej siedziby firmy.
S-NET posiada 3 Centra Danych ulokowane w Krakowie, Warszawie i Katowicach. Wszystkie obiekty znajdują się na terenach niezalewowych, z dala od traktów kolejowych, lotnisk, oraz budynków stanowiących bezpośrednie zagrożenie – mówi Niko Bałazy, Prezes Zarządu w S-NET.
3. Konstrukcja budynku. Aby budynek spełniał swoją rolę, powinien zostać zbudowany ze zbrojonego betonu, wzmacniając budowlę dodatkami, które zwiększają przewodność elektryczną. W samym Data Center nie muszą znajdować się okna. Część biurową warto przenieść do osobnego pomieszczenia. Ważne, aby z zewnątrz budynku nie było dostępu do otworów technologicznych. Kolejna sprawa to zabezpieczenie budynku z każdej możliwej strony oraz w środku. Obszar Data Center musi być w całości chroniony i nie mieć miejsc, które można ukryć.
4. Nadzór 24/7. Monitoring w budynku powinien działać nieprzerwanie, a kamery muszą znajdować się przy wejściu, wyjściu i w kluczowych obszarach.
W naszych Centrach Danych budynki są monitorowane i chronione 24 godziny na dobę oraz są wyposażone w systemy zdalnego monitorowania parametrów pracy urządzeń. Dodatkowo istnieje funkcja natychmiastowego powiadamiania Centrum Nadzoru. – dodaje Niko Bałazy, Prezes Zarządu w S-NET.
5. Wentylacja, ogrzewanie, klimatyzacja. Budynek Data Center jest zamknięty, dlatego trzeba zaplanować jego budowę w taki sposób, żeby systemy odpowiedzialne za odprowadzenie powietrza i wymianę powietrza sprawnie działały. Konieczna jest również instalacja urządzeń monitorujących jakość powietrza i wykrywających zanieczyszczenia chemiczne, biologiczne czy radioaktywne.
6. Dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Warto zabezpieczyć dostęp do pomieszczeń serwerowni za pomocą dwuskładnikowego uwierzytelnienia, które jest dodatkowym etapem w procesie uzyskiwania dostępu do konta. Można do tego wykorzystać czujniki biometryczne, tokeny itp.
7. Niezależne zasilanie energią elektryczną. Data Center zużywa duże pokłady energii elektrycznej i połączeń transmisji danych, dlatego musi mieć niezależne zasilanie oraz łącza i media (woda i kanalizacja). Najlepszym rozwiązaniem jest zasilanie, które może odbywać się dwutorowo, z dwóch linii średniego napięcia, połączonych do dwóch niezależnych głównych punktów zasilania (GPZ). Kable zasilające najlepiej poprowadzić pod ziemią.
Komentarze