Przedsiębiorstwa ostrożnie podchodzą do chmur obliczeniowych, jednak jak wynika z najnowszego raportu BSA Global Cloud Computing Scorecard 2018, Polska znajduje się na 11. miejscu wśród 24 wyróżniających się gospodarek IT na świecie. Oznacza to, że polskie przepisy i prawo stanowią dobrą podwalinę do rozwoju platform w chmurze. Warto przy okazji obalić mity ciążące na usługach w chmurze.
Usługi w chmurze to codzienność wielu użytkowników w domach i firmach. Cloud computing to efekt zmian w podejściu do klasycznej infrastruktury informatycznej i kierunek rozwoju IT. Około 70% międzynarodowych biznesów korzysta z technologii chmurowej. Mimo tego, duża część społeczeństwa ma pewne opory co do tego rozwiązania. Powierzchowna znajomość tematu rodzi wiele obaw, dlatego czas rozwiać wątpliwości na temat popularnej usługi!
Mity o chmurze obliczeniowej:
- Chmura to chwilowa ciekawostka. Zarys idei cloud computing, czyli usług dostępnych “w chmurze”, składowanych na serwerach bez konieczności instalacji i licencji oprogramowania, narodził się już w latach 60. Po roku 2000. nastąpił intensywny rozwój i przeznaczanie coraz większych budżetów na tę technologię. Z chmury korzystają już nie tylko korporacje, ale także małe i średnie przedsiębiorstwa, oszczędzając przy tym mnóstwo kosztów (brak konieczności zakupu sprzętu, instalacji oprogramowania, pozwoleń itp.). Ogromnym plusem chmury jest także dostępność usługi niezależnie od miejsca, czasu czy zasobów użytkownika.
- Brak bezpieczeństwa danych, chmura ułatwia wyciek danych. Szeroka dostępność chmury sprawia, że wielu użytkowników zadaje pytanie o bezpieczeństwo danych. Tymczasem ta kwestia jest priorytetem dla dostawców usług, tzn. muszą oni dostosować się do restrykcyjnych przepisów dotyczących odpowiedzialności danych przechowywanych w chmurach.
Oczywiście cloud computing nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa danych, jednak pożądaną sytuacją jest 99,999% czasu dostępności usługi, co określa umowa SLA. Tak wysoki wskaźnik pozwala od razu naprawić ewentualne błędy, zminimalizować ryzyko awarii i na bieżąco wykonuje kopie zapasowe. Warto przed podpisaniem umowy z dostawcą dokładnie przeczytać i przedyskutować dostępność usługi, ponieważ SLA określa również czas reakcji na zgłoszenia, procedurę zgłaszania błędów, czas naprawy czy konsekwencje niedotrzymania warunków umowy przez dostawcę – mówi Niko Bałazy, CEO w S-NET.
Innym wymogiem jest posiadanie certyfikatu SSL, który szyfruje dane przesyłanie elektronicznie i jest świadectwem wiarygodności firmy. Zgodnie z badaniem BSA Global Cloud Computing Scorecard 2018, polskie przedsiębiorstwa mają jednoznaczne, wzorcowe zasady dotyczące odpowiedzialności przesyłu danych i się ich trzymają. Pomimo że cloud computing budzi opory przedsiębiorców, już w tym momencie staje się powoli wymogiem, ponieważ jesteśmy napędzani rozwojem technologii.
Rozwiązaniem jest edukowanie społeczeństwa i zachęcenie do stosowania innowacyjnych technologii, na rozwój których przeznaczane są coraz większe budżety IT – dodaje Niko Bałazy.
- Cloud computing to rozwiązanie tylko dla korporacji. Oprogramowanie w chmurze jest bardzo intuicyjne w obsłudze, dostępne przez cały czas i upraszcza wiele czynności, na przykład wystawianie faktur. W małym i średnim biznesie liczy się każdy koszt i każda minuta. Chmura zmieniła model struktury informatycznej: tradycyjna, generująca duże koszty przekształciła się w outsourcing usług, które stanowią koszt operacyjny firmy. Optymalizując kapitał, przedsiębiorca zyskuje dodatkowe oszczędności i przestrzeń na szybsze generowanie przychodów.
Cloud computing to nowoczesne i wciąż udoskonalane rozwiązanie dla każdego rodzaju biznesu. W chmurze można wykonywać i współdzielić szereg czynności z innymi: pisać teksty, sprzedawać produkty, wykonywać obliczenia, wystawiać faktury i wiele innych. Na rynku istnieje wiele rodzajów chmur, z których można wybrać taką, która będzie spełniała indywidualne potrzeby przedsiębiorców.
Źródła:
- *https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/bsa-polska-11-najbardziej-przyjazna-chmurze,235,0,2399979.html
- *http://www.designinfographics.com/tech-infographics/cloud-computing-facts-or-fiction
- *http://it-manager.pl/biznes-w-chmurze/
Komentarze