Według statystyk Forbesa, dział Research & Development Microsoft przeznaczył blisko 9 bilionów dolarów na rozwój cloud computing, w tym na zabezpieczenia i hosting. Chmura obliczeniowa ma bardzo wiele zastosowań, właściwie trudno sobie wyobrazić pracę i życie codzienne bez niej. W pierwszej części wpisu zajmiemy się faktami dotyczącymi chmury obliczeniowej.
Facebook, Twitter, Netflix – kto nie zna tych serwisów? Wszystkie są oparte na technologii “chmury”. Z samych kont Gmail korzysta miliard użytkowników. Praca w chmurze obliczeniowej polega na współdzieleniu i korzystaniu z zasobów technologii informacyjnych niezależnie od lokalizacji geograficznej użytkowników. Wciąż jednak wokół chmury krąży wiele mitów. A jakie są fakty?
Fakty o chmurze obliczeniowej:
- Stały wzrost i udział cloud computing w rynku. Chmura obliczeniowa jest rozwiązaniem stabilnym i wygodnym dla tych, którzy cenią sobie dostępność usług niezależnie od okoliczności, awarii itp. Zgodnie z raportem CISCO, do końca 2018 roku niemal 80% zadań będzie realizowanych w chmurze. Tak duże budżety wiążą się z niezawodnością chmury, a to jest gwarantem sukcesu biznesowego.
- Skalowalność. Chmura doskonale dopasowuje się do typu biznesu, istnieje kilka rodzajów chmury obliczeniowej, zaprojektowanych pod konkretne biznesowe działanie (np. dla małych przedsiębiorstw i sklepów odpowiedni będzie hosting współdzielony, dla większych firm i sklepów internetowych – hosting VPS lub prywatny).
W momencie wejścia biznesu na nieco wyższy pułap, np. zwiększenia liczby produktów w sklepie internetowym, łatwo skalować usługi w chmurze i dostosować je do potrzeb firmy. Znaczna ilość przesyłania danych nie powoduje przerwania ciągłości systemu – mówi Dawid Orzeł, Dyrektor projektu S-NET Cloud.
- Ograniczenie kosztów w przedsiębiorstwie. Chmura obliczeniowa znacznie ogranicza koszty, ponieważ nie trzeba inwestować w licencje na oprogramowanie, dodatkowe serwery, bazy danych, urządzenia sieciowe i inne. Z usługi można korzystać wszędzie, bez specjalistycznego sprzętu, a poza tym Klient zyskuje wsparcie informatyków. Ostatnim kosztem jest czas – dzięki temu, że w chmurze można pracować od razu, oszczędzamy mnóstwo czasu.
- Ułatwienie sprzedaży usług. Rozwiązania w chmurze dogodnie łączą się z analityką biznesową (np. z Google Analytics), dzięki czemu przedsiębiorca posiada wszelkie dane demograficzne i psychograficzne osób odwiedzających stronę internetową, a także wie, kto kupuje. W konsekwencji właściciel biznesu zna swoich Klientów i łatwiej mu do nich docierać. Istnieją również inne usługi oparte na chmurze, np. księgowość, co znacznie przyspiesza obieg dokumentów i pomaga w rozwoju biznesu.
W następnej części artykułu znajdą się mity związane z korzystaniem z chmury obliczeniowej.
*http://www.designinfographics.com/tech-infographics/cloud-computing-facts-or-fiction
Komentarze