W Europie ciągle przybywa światłowodowych łączy, które dostarczają Internet do budynku (FTTB) i do domu (FTTH). Szacuje się, że w Polsce w 2018 roku 3,5 miliona gospodarstw domowych będzie dysponowało łączem światłowodowym. Bezawaryjne łącze o prędkości światła, bardzo ułatwia korzystanie z Internetu, telefonu i telewizji.
Czy Internet o prędkości światła jest nam potrzebny? W Internecie pojawia się coraz więcej treści, o coraz większej jakości, dlatego potrzebna jest większa przepustowość danych niż do tej pory.
Jak działa światłowód?
Łącze światłowodowe to najnowocześniejsza technologia, w której dane przesyła się za pomocą przezroczystego, szklanego włókna i tworzyw sztucznych. Światłowód wykorzystuje sygnał optyczny, dzięki czemu jest tak szybki (nawet do 600 Mb/s) oraz odporny na zakłócenia. Internet światłowodowy coraz częściej doprowadza się bezpośrednio do mieszkań. Między dostawcą, a odbiorcą nie istnieją żadne bariery.
Krótka historia kabla światłowodowego
Technologię wynaleziono już w latach czterdziestych XIX wieku w USA, zaprezentowano w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, a po raz pierwszy użyto w 1956 roku jako część gastroskopu. Transmisja danych stała się możliwa dzięki światłowodom o średnicy niewiele większej niż ludzki włos. Nastąpiła prawdziwa rewolucja przesyłu danych: zyskaliśmy szybkość, niezawodność i bardzo długą żywotność technologii (doprowadzanie światłowodów za pomocą specjalnych kabli, które mogą znajdować się w ziemi nawet przez 25 lat).
Gdzie można zastosować światłowód?
Kabel światłowodowy to nie tylko Internet, ale również telewizja i telefon w korzystnej cenie. Internet światłowodowy oferuje pełen komfort korzystania dla wielu użytkowników w tym samym czasie. Można go również podłączyć do routera.
Dysponujemy własną infrastrukturą sieci światłowodów dostępnych na terenie Krakowa, Warszawy, Katowic, Łodzi i Wrocławia oraz Amsterdamu, Frankfurtu, Pragi i Poznania. Krakowska sieć S-NET to ponad 200 kilometrów wysokowydajnych traktów światłowodowych i kilka własnych obiektów Data Center – mówi Jakub Neumann, CTO w S-NET.
Światłowody są odporne na zakłócenia atmosferyczne, a ich możliwości stwarzają dużą przestrzeń do rozwoju.
Sieć światłowodów w Krakowie
Usługa łącza światłowodowego w S-NET to również:
- operowanie na urządzeniach Juniper, Extreme oraz Huawei
- połączenie z Data Center S-NET oraz S-NET Cloud
- serwery cache Google oraz Akamai zlokalizowane w krakowskim Data Center S-NET
- dedykowany opiekun klienta oraz inżynier techniczny
- wsparcie techniczne dla infrastruktury Klienta
- szereg usług dodatkowych, takich jak filtracja AntyDDOS, obsługa firewall po stronie dostawcy oraz backup GSM
Komentarze